Kliknite si na Babín...

Autor: Peter Laťák | 29.8.2011 o 15:38 | (upravené 29.8.2011 o 16:14) Karma článku: 3,70 | Prečítané:  863x

Prednedávnom sme sa viacerí starostovia z Oravy stretli v Národnej rade. Vidiecky parlament zorganizoval Deň Oravy v parlamente a tam som naďabil na zaujímavých ľudí od súťaže Dedina roka. Nakoľko som súťaživý typ, reku dobre, ideme do toho. Viem, že Babín má veľa čo ponúknuť, treba to ukázať svetu. V rámci elektronizácie samosprávy sme sa zapojili aj do elektronického hlasovania na web stránke www.e-obce.sk kde nám môžete dať svoj hlas. A prečo by ste nám ho mohli dať?

 

Dedina ako hospodár.

 

V Babíne sa snažíme zodpovedne pristupovať k verejnému rozpočtu. Nesnažíme sa len slepo kopírovať to, čo je úzom inde, ale vkladáme svoj vlastný punc. Hľadáme naše riešenia aj čo sa týka hospodárnosti v obci. Príkladom určite je naša snaha udržať ťažko vydobytú čistotu v obci tým, že sa snažíme doseparovávať komunálny odpad a tým znižovať tonáž vyvážaného a plateného odpadu z obce. Ani to nezakopávame poza bučky ako bolo zvykom, ani to nepálime ale poporiadku vyseparujeme to čo iní neseparujú a tým legitímne znižujeme náklady na kontajnerový komunál o predbežných 57 %. Dobrý nápad, ktorý udržuje hodnotu čistoty a pritom zodpovedne tlačí náklady na najnižšiu možnú mieru – to je príznak dobrého hospodára, čím Babín určite je. http://peterlatak.webnode.sk/richtar/demokracia-v-praxi-babin/

 

 

Dedina ako maľovaná klenotnica

 

Aj nedávny hosť X. rezbárskeho plenéra v Babín, p. Matovič mi povedal, že prvé, čo človeku na tejto obci udrie do očí je pôsobivý kamenný kostol. Právom sme naň v Babíne hrdí. Vždy keď v kostole s komunitou opakujem repliku: dedičstvo otcov zachovaj nám pane“ mysľou preletím ponad náš kostol.( http://peterlatak.webnode.sk/images/200001894-43e0e44da4-public/BABIN+KOSTOL+1_1235083968.jpg) Ďalšou spomenutiahodnou pamätihodnosťou je stále zachovaná rodná drevenica insitného rezbára Štefana Siváňa st. Ako jeho vnuk si pamätám už len útržky zážitkov z tejto chalúpky, ktorá prekonala už tri ohne. Dnes v nej je vďaka ujovi Siváňovi, synovi deda Siváňa, súkromná galéria dedových sôch. Tí, ktorí sa tam dostanú a milujú starobylosť, určite by si jeho nízke krovy nasiaknuté vôňou vystavených sôch obľúbili. Tí, ktorí si nenájdu čas ponúkam aspoň elektronickú prechádzku po jeho súkromnom múzeu: http://peterlatak.webnode.sk/nano-sivan/. S odkazom deda Siváňa súvisí aj tento rok vystružlikaná krížová cesta na novom cintoríne v Babíne. V rámci spomenutého X. ročníka rezbárskeho plenéra sme so siedmimi rezbármi do lipy vyrezali obrazce štácií a ponúkame ich spoločenstvu v Babíne i okolí k adorácii. Treťou atrakciou v blízkosti Babína je vzácny prvok ekosystému na hruštínskej Zábave – Puchmajerovej jazierko. (http://www.panoramio.com/photo/55281250) Obdivujú ho aj cudzokrajci prechádzajúci medzinárodnou turistickou trasou E3, ktorá vedie po hrebeni Magury ponad Babín. (http://sk.wikipedia.org/wiki/Medzin%C3%A1rodn%C3%A1_dia%C4%BEkov%C3%A1_turistick%C3%A1_trasa_E3)

 

Dedina ako pospolitosť a partner

 

Babínsku jednotnosť vidno v mnohých zorganizovaných skupinách v obci. Ako všade inde sú tu zohratí futbalisti, stolní tenisti, hasiči, volejbalisti, tenisti, ale i seniori v Rade starejších, či čiastočne v Únii žien, alebo obecnej bunke Matice slovenskej. Mlaď je tiež v novovzniknutom fitnessclube s posilňovňou, gospelovom spevokole a uznávanom detskom divadelnom súbore Úsmev, ktorí vyhráva ceny kade chodí. Pre spoločenské zapojenie okrem štandardov ako sú deň seniorov, deň matiek robíme v Babíne aj uvítavanie novorodeniatok s finančným darom mamičkám, podporujeme aktivity ako je zachovanie zvyklostí – jánske ohne, stavanie mája, fašiangy, či podpora nových sociálnych trendov ako je cvičenie zumby.

Cezhraničné projekty nám pomáhajú nachádzať nových partnerov za hranicami. Vôľa opraviť Starú školu a urobiť z nej komunitné centrum nás priviedla do českej Karolínky, rezbárstvo do Rožnova pod Radhoštěm, divadlo do českej obce Huslenky, turizmus rovnako do Čiech – obec Vražné, či do poľského rodiska svetoznámej spisovateľky Žofie Kossak – Górki Wielke. Všade tam budujeme partnerstvá spolupráce.

 

 

Dedina ako otvorená záhrada

 

Okrem už spomenutého Puchmajerovej jazierka pri príchode do našej dediny nájdete hniezdisko Orla skalného (http://oravabezvrtul.webnode.sk/album/fotogaleria-orol-skalny-v-babine-dokaz/#pict0016-jpeg), rovnako v obci leží jazierko, v ktorom rastie vzácny druh lekna a v jeho prítomnosti sa prednedávnom objavil tu zatiaľ neobjavený druh vážky. Nádherná scenéria pohľadov z kaplniek vôkol obce a jedinečný salaš s tristo ovcami na pomedzí Babína a Vasiľova. To sú dôvody prečo sa oplatí ubytovať sa u troch podnikateľov v Babíne, ktorí ponúkajú ubytovanie. V jednom z nich, penzióne Pohoda dokonca môžete stráviť aj večerné posedenie v bare. Čoskoro v Babíne pribudnú nové spoločenské atrakcie vo vysokom polyfunkčnom dome pri hlavnej ceste.

Jednoducho Babín je všedne vyzerajúca nevšedná dedina. Vitajte u nás. www.babin.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Cibulková proti svetovej jednotke bojuje, v treťom sete znižuje na 3:5

Slovenka stratila prvý set v pomere 6:7, druhý vyhrala 6:2.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

DOMOV

Dopad mimozemského telesa mohol urýchliť zmenu klímy

Vedci objavili miniatúrnych svedkov dávnej katastrofy.


Už ste čítali?