Metastázy populizmu obyčajného človeka

Autor: Peter Laťák | 21.3.2011 o 9:15 | (upravené 21.3.2011 o 9:23) Karma článku: 4,96 | Prečítané:  1357x

Často sa dívam von oknom. Zo zasadačky v Babíne je celkom fajn výhľad na les, práve z môjho miesta. Zavše, keď premýšľam nad najvhodnejším ukutím novej pracovnej úlohy počas pravidelných pracovných porád, zavše si uštedrím ukradomky opojný pohľad na zahmlenú zeleň lesa medzi Babínom a Hruštínom. Mnoho vecí je pre človeka v starostovskej pozícii objavných, medziiným aj takéto drobné pekné príjemnosti.

Husársky kúsok

Rovnako som sa dnes zahľadel s pocitom dobre vykonanej práce na Bučníky. Politika sú zasadania, jednania a vyjednávania. Inými slovami rozprávanie, vysvetľovanie a objasňovanie. Týmito nástrojmi sme dnes dosiahli v Babíne zrod nového cípu našej malebnej dedinky. Dosiahli sme, že SSE-D a.s. nám rozšíri sieť a tak vzniká reálna šanca na novú ulicu. Všetko to stálo len na pár jednoduchých ľuďoch. Mali strach, že ich niekto zas a znova oberie o tie posledné roličky, tak ako to boli zvyknutí zažívať celé generácie komunizmu. Keď sa niečo budovalo, vyvlastnilo sa. Akonáhle som zazrel tento druh strachu v ich očiach, zakročil som. Moderovaná diskusia sa naťahovala, naťahovala a naťahovala, kým obyčajní ľudia nemali všetko dôkladne vysvetlené a necítili žiaden nátlak zástupcov firmy, či okolitých vlastníkov. Bolo to ako citlivo viesť dieťa cez lávku, bolo to o dôvere. Keď sa človeku dá priestor na porozumenie a vec je nefalšovane dobrá aj preňho, pochopí, nadýchne sa a podpíše. Tými pár podpismi dnes v Babíne datujeme unikátny zrod možnej novej ulice. Už premýšľam nad jej pomenovaním. Potešili sa aj Zasihľania, pretože už im pre nízky príkon nebudú zhášať svetlá, vypínať sa mikrovlnky či práčky. Aj menej pokazených elektromotorov a iných poistných udalostí určite poteší. A to len vďaka tomu, že sme netlačili na slabých. Netreba vyvlastňovať, stačí citlivo robiť. Verejne chcem poďakovať ako starosta obce tým, ktorí dnes súhlasili s  rozvojovým krokom našej obce, veľká vďaka práve jednoduchým ľuďom.

Populizmus

Píšuc o obyčajnom človeku, napadá mi v zapätí, ako veľmi je oravský človek ohrozovaný populizmom. Dobrosrdečný volič je ako zdravá bunka v tele spoločnosti. Populizmus je sťa rakovina. Ako rakovina svojou názorovou plytkosťou vysaje živiny z bunky a nechá ju odumrieť v klamstve a zavedení. Je prekvapivé, z akého vznešeného slova tento výraz prýšti. Populus je latinský ekvivalent pre ľud. Ak by som mal moje pochopenie populizmu spojiť so slovom ľudu, tak mi napadá obraz tendenčného zaliečania sa kvôli zištnej snahe získať moc. Napadá mi plytkosť tohto „akože“ záujmu, lebo končí tam, kde populista či dokonca populistka dosiahne svoj cieľ. Potom zavedený jednoduchý človek padá od údivu. Nedávno som sa stretol s podobným zážitkom. Zamrzí, keď vidím ako zavedený človiečik vytriezvie, uvedomí si, že uveril a nepreveril. Zamrzí, keď si uvedomím, že toho je plná politika, aj tá obecná.

Verejný záujem

Prednedávnom som premýšľal, ako si zhmotniť môjho šéfa. Ako starosta je to problém, keďže šéfom je hypotetický, ťažko uchopiteľný verejný záujem. Nie je to záujem skupiny, ktorá kandidáta vo voľbách podporovala. Nie je to ani číry záujem skupiny, ktorá kandidáta zatracovala a ten, chtiac jej spravodlivo vyhovieť, na ňu tiež prihliada. Nie, je to ich prienik. A to je na tom to najťažšie – nikomu nevyhovieš. Dumajúc o  pretavení tohto, pre mňa nového pojmu verejného záujmu, som v útrobách skladísk, skladov a skladíkov objavil unikát. Náhrobná pieskovcová socha sv. Štefana. Do jej piesočnej podstate sa čas zahrýzal už viac než 160 liet. Nemo stál na hrobe neznámeho Babinčana. Proti vetru ho chránil len majestát babínskeho kostola. Stojí poobhrýzaný zvetrávaním v rohu mojej kancelárie s popraskanými rukami vždy zloženými k modlitbe. Stojí s dobrácky naklonenou hlavou a vždy, keď si chcem pripomenúť šéfa, ktorého potrebuje aj nezávislý starosta, tak sa zahľadím na Štefanove pieskovcové vyobrazenie. Takto dokážem uvidieť ten neviditeľný verejný záujem, ktorý je čiastočne náš, ale aj ich.

Egoizmus

Nádcha demokracie. Ak je dlho neliečený premrštený egoizmus, prerastá do rakoviny populizmu. Prenáša sa zo zdravej bunky jednoduchého človeka na druhú, nasľubuje a nakoniec odumrie zamotaný do vlastných nenaplnených sľubov. Neliečený populizmus je istá smrť spoločnosti. Keď som pricestoval do USA po páde dvojičiek, prekvapilo ma, že všade som videl transparenty podobné tým zo socialistického detstva. Jediný rozdiel bol obsah. Tieto boli kapitalisticky protiiracké. Populisticky plytko hlásali jednoduchému Američanovi, aby sa dal naverbovať a zosadil zlého araba. Kam to doviedlo americkú spoločnosť? Do chronickej vojny a ekonomickej krízy, za ktorú priplácame aj my. Je hrozbou, ak sa mnoho zdravých obyčajných buniek dá zlákať uponáhľanými polopravdami populistov. Zámerom pri tejto „chorobe“ je záujem, ale už nie ten verejný, lež nešikovne krytý - osobný. Presiaknutý nenaplnenými ambíciami populistu, ktorými často aj doma utíska svojho partnera. Tento vzorec vidím v spoločnosti všade, kadiaľ chodím. Problémom je fakt, že ak prevládnu metastázy populizmu, telo spoločnosti dopláca. Ako? Osobnému záujmu vôbec nezáleží na efektívnom využití verejných financií. To len naoko. Egoizmus verejný záujem len odieva, aby sa zaliečal. Starostlivo ho perie, žehlí, ale je to len a len pozlátka. Postať populizmu je pre spoločenstvo nákazlivá a škodí. Je schopná za vaše peniaze kúpiť si vašu priazeň. Jednoduchý človek, jednoduchá spoločnosť, nedaj sa oklamať!

Peter Laťák

starosta Babína

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?