E-aukcie aj na Orave (projekt OCO - Oravské Centrum Obstarávania)

Autor: Peter Laťák | 11.6.2011 o 8:47 | Karma článku: 4,16 | Prečítané:  898x

Možno ste viacerí zachytili v médiách nedávnu reportáž o verejnom osvetlení. Po minulé roky sa peniaze z EU fondov čerpali jemne povediac nezodpovedne. Reportéri v STV pred pár dňami jasne pomenovali, že za peniaze, ktoré stačili na prerábku osvetlenia v niekoľkých obciach na Slovensku by postačovali na niekoľko stovák obcí. Nepríjemné v Reportéroch bolo dozvedieť sa, že vyhrávali akosi záhadne vždy firmy s najvyššími cenami. Následok je nepríjemný.

Z pár desiatok obcí s novými lampami mohlo byť niekoľko stovák. A aby agónia nebola prislabá, jedným dychom dopoviem – z informácií od starostov, ktorí takéto „nové lampy“ majú som sa dozvedel, že nie sú ani najkvalitnejšie. Namiesto kovu plast, namiesto kvality len vysoká cena a diktát „odporučenej“ firmy. Teraz sa usmieva len pár indivíduí, ktorí sa síce legálne ale nechutne obohatili. Ale ja verím v porekadlo starých dedov: „Božie mlyny melú pomaly, ale isto.“

V jednote je sila

 

Práve preto som sa rozhodol ponúknuť kolegom starostom na Orave projekt. Zámer rozšíriť našu zákonnú povinnosť ako starostov všetky zákazky nad 133 000 € vykonávať nevyhnutne aj cez elektronické aukcie. Pri konzultáciách s odborníkmi na túto tému sme dostali fantastický nápad. Parafrázoval by som ho starým známym – v jednote je sila. Okrem zákaziek, ktoré ako starostovia realizujeme z peňazí mimo našich rozpočtov, veľa menších robíme z našich obecných prostriedkov. Napríklad nákup vykurovacieho paliva na zimu, nákup nevyhnutných služieb, ako je dodávka elektrickej energie, telefónnych paušálov na pevné a mobilné linky, nákup výpočtovej techniky, nákup pohonných hmôt atď. Toto všetko by sa dalo spojiť. Prirovnám to k nákupu benzínu. Každý z nás starostov nakupujeme svoj liter benzínu, pre svoju dedinu. Pre pumpára sme tým pádom každí primalá ryba na to, aby uvažoval o nejakej množstevnej zľave. Práve naša roztrieštenosť je našou nevýhodou. Ak spojíme naše objednávky nevyhnutných a opakujúcich sa komodít do jednej ročnej, polročnej či kvartálnej objednávky za celý región, tým pádom sa stávame už zaujímavejších odberateľom napríklad pre SSE a.s., čo sa elektrického prúdu týka.

S OCOm môže Orava veľa ušetriť.

 

Pre takéto spojenie je potrebný partner. Žiaden zo starostov si nechce prifárať ďalšiu povinnosť k tomu nespočetnému množstvu starostí, ktoré máme. Preto navrhujem kolegom starostom vytvorenie združenia cez jednoduchú asociačnú zmluvu, ktorých už zopár máme. Operatívne som to nazval OCO – Oravské Centrum Obstarávania. Firma, ktorá vyhrá tender na najlepšieho dodávateľa zákonnej služby elektronických aukcíí rozšíri svoju pôsobnosť a bude pre oravské obce zabezpečovať vyjednávanie cez elektronickú aukciu aj pre komodity, ako je súhrnná potreba elektrickej energie pre celé Námestovsko, či celé Oravsko. Firma bude motivovaná rovnako ako pri zákonných zákazkách – svojou regresívnou maržou z usporenej sumy. My starostovia týmto spojením získame synergický efekt úspory.

Pri predbežných kalkuláciách môžeme povedať, že každá oravská obec, ktorá sa cez svojho štatutára bude ochotná zhovárať o tomto projekte môže zo svojho ročného rozpočtu usporiť cca 15%. Koľko je Váš ročný obecný rozpočet? Koľko je z toho 15%? Čo by ste vedeli urobiť pre obec za tieto usporené peniaze?

Snem starostov Námestovska.

V Oravskej Lesnej sa 25.5.2011 konalo zasadanie Združenia miest a obcí Bielej Oravy (ZMOBO). Okrem tém ako bola ponuka riaditeľa regionálnej televízie TV Oravia sme ako starostovia preberali aj novú ideu, ktorú priniesla prax. TV Oravia ponúkla spoluprácu pri vybudovaní vysielača, ktorý by zabezpečil prenos regionálneho spravodajstva do našich televíznych prijímačov. Novú povinnosť, ktorú prax priniesla som predstavil starostom pri mojom vystúpení. Podľa zákona č. 25/2006 Z.z. o verejnom obstarávaní v znení novely č. 58/2006 Z.z. je od 1.4.2011 povinnosťou aj obcí použiť elektronickú aukciu pri nadlimitných zákazkách ( nad 193 000 €). Tým nové starosti starostov však nekončia. Od 1.1.2012 sa podmienky nutnosti použiť elektronickú aukciu sprísnia aj na tzv. podlimitné zákazky od 40 000 €.

Ako to bolo doposiaľ?

Zákon o verejnom obstarávaní (25/2006 Z.z.), kde sa slovo obstarávanie dá nahradiť zrozumiteľnejším synonymom - verejné nakupovanie, ukladá nám starostom zákazky nad určité hodnoty vykonávať presne popísaným spôsobom –výberovým konaním. Tento, úkon sa končí tzv. obálkovými ponukami. Zalepené obálky doručené na príslušný úrad ukrývajú ponuky firiem po verejnom vyhlásení súťaže. Avšak ako každý zákon, súc odrazom života, má aj tento priestor na zlepšenie. Novela prijatá už minulou garnitúrou z roku 2006 predpisuje od roku 2011, aby sa po otvorení obálok, súťažiaci povinne zapojili do ďalšieho elektronického zápolenia o nižšiu cenu pre obce.

Ako to bude odteraz?

Komisia rozlepí obálky, a cez firmu, ktorá prináša obci službu elektronickej aukcie pošle firmám prístupy na webstránku, kde v určený čas všetci vstúpia a začnú porovnávať konkurentove ponúkané ceny a snažiť sa znížiť tú svoju do tej miery, pokiaľ je to pre ponúkajúcu firmu ešte výhodné. Treba priznať, že zo skúsenosti samospráv vieme, že firmy svoje „nástrelové cenové ponuky“ premršťujú. Je to staré obchodnícke pravidlo, vytvárajú si tzv. „vatu“, z ktorej sa dá potom „spúšťať“ . To našincov naučili už Židia spred vojny a teraz ich to učia univerzity a prax. Preto nie je zlé ak samosprávy musia použiť ďalšiu ochrannú membránu v podobe elektronickej aukcie. Je to webowské stretnutie ponúkajúcich, avšak bez toho, aby sa ponukovatelia navzájom poznali. To znova chráni starostu, nakoľko sa tým pádom ponúkajúci nemôžu naňho kartelovo dohodnúť a zahrať divadielko typu – my dvaja dáme cielene vysokú cenu, ty tretí daj reál a vrátiš nám to pri ďalšej jeho (starostovej) zákazke tým, že zas pustíš ty nás. Nie, to už bude ťažšie páni. Na webstránke budete vidieť už len cifry, nie mená. Elektronická aukcia kvôli faktu, že do procesu verejného nakupovania vsúva viac anonymity a formalizuje vzťahy pomáha odfiltrovať „kamarátstva“ a to aj inými nástrojmi.

Boli aj zlé skúsenosti?

Áno boli aj zlé skúsenosti s e-aukciami. Ale dôvod je ukrytý v skutočnosti, že prirodzene vzniklo veľa firiem, ktoré ponúkajú službu „urobíme Vám elektronickú aukciu“. Rovnako ako každý smie piecť chleba, každý smie súťažiť v ponúkaní elektronických aukcií, ale nováčikov chlieb nie vždy dobre prepečený. Tak aj e-aukcie sú „dobre upečené“ a „prepečené“. Vzniklo mnoho firiem, ktoré sa predháňajú v ponukách e-aukcií starostom. Sám ich mám spústu. Je dôležité si urobiť zodpovedný prieskum trhu a nájsť profesionálov. Ja som ich našiel a spolu s nimi ponúkame Orave riešenie chaosu, ktorý nás obce čaká od 1.1.2012. Ak sa spojíme a budeme všetko nad 40 000 € nakupovať centralizovane – a s kľudnou hlavou ušetríme. Pamätáte sa ? V jednote je sila, a keď sú prúty vkope nezlomia ich.


Peter Laťák

starosta Babína

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?