Morena a Európa v Babíne

Autor: Peter Laťák | 15.6.2011 o 23:46 | (upravené 15.6.2011 o 23:53) Karma článku: 3,61 | Prečítané:  986x

  Je zaujímavé prečo práve tento zvyk – vynášanie Moreny, pretrval ako jeden z mála z pohanských zvyklostí v našej prevažne kresťanskej kultúre. Morenu vynášali ako symbol očisty už naši predveľkomoravskí predkovia. Práve pre symboliku spojenú s upratovaním sme si v Babíne vybrali ako meno projektu protipovodňových opatrení práve staroslovanské pomenovanie bohyne zimy.  

Amazin Blue Europe v BabíneAmazin Blue Europe v BabínePeter Laťák

Práve preto, že aj pre našich prapradedov bola horiaca Morena unášaná riečkou či potokom von z chotára znakom odchodu nielen treskúceho mrazu a zimného nedostatku čerstvých potravín, ale aj s tým súvisiacich chorôb a úmrtí. Naši predkovia folkovým zvykoslovím zachovávali múdrosť generácií, to čo dnes nazývame vedou. Veď v jednoduchom porekadle: Marec, poberaj sa starec – je zhutnené dnešné poznanie medicíny, že po mesiacoch zimy bez ovocia staršie organizmy skôr odumierajú kvôli zníženej imunite spôsobenej avitaminózou. Práve kvôli vôli prepojiť naše moderné protipovodňové aktivity sme si v Babíne vybrali toto hlboko slovanské pomenovanie.

L´unitá fa la forza

Rozbúrená voda je ako hnev Moreny unášanej riekou preč z dediny. Predpokladali sme tento hnev v podobe jarných povodní aj u nás. Prišli. Preto sme sa na Obecnom úrade v Babíne rozhodli naplno využiť ponuku vlády a cez protipovodňové opatrenia zamestnať v obci čo možno najviac prácechtivých nezamestnaných. Pridruženým výsledkom je aj skoro úplné zníženie nezamestnanosti v obci. Ako starosta obce som oslovil Úrad práce v Námestove o legálne zverejnenie ponuky po ich linke. Prijali sme na prvý šup 13 nezamestnaných z obce. Po tom ako sa veci utriasli, utvorila sa prirodzeným výberom organizačná štruktúra v pracovnej skupine vyhlásili sme v obecnom rozhlase ďalšie voľné prihlasovanie sa o pracovné miesta v našom projekte Morena. Prihlásili sa ďalší dvaja. Dnes na OcÚ Babín zamestnávame suma sumárum 15 dlhodobo nezamestnaných spoluobčanov a vďaka ich pracovitosti riešime chronické bôle obce, ako sú divoké skládky po potokoch, úprava rigolov a zber všakovakého odpadu. A záujem stále pretrváva. Každý mesiac sa mi hlásia ďalší, ktorí majú z Babína potiaž nájsť si prácu v regióne. Podmienky sú u nás jednoduché. Žiadny alkohol, rozumná ale striktná disciplína a plnenie termínovaných pracovných úloh. Ak je vôľa zvýšiť si príjem, aj to umožňujeme. Každý dobrý nápad schválený starostom = zamestnanec dostane odmenu + 5 € k výplate.

Európa v Babíne

S odkazom Moreny nezostávame len v spoločenskej rovine dospelých. V Babíne vďaka šikovným učiteľom v spolupráci s obcou plodne pestujeme aj medzinárodný projekt Amazing blue Europe (http://www.abe.babinovo.sk). Detváky rovnako ako my na Obecnom úrade upratujú obec, skrášľujú si okolie školy a pracovali na programe pre hostí z Anglicka, Talianska, Francúzska, Španielska, Nemecka, Fínska, Slovinska, Nórska, Poľska, Švédska, Slovinska aj z typicky taliankej Sicílie. Hostia z týchto európskych krajín pricestovali k nám do Babína priniesť so sebou každý za kus svojej krajiny v podobe kulinárskych špecialít, spevu a tanca. Bola to naozaj medzinárodná show v Babíne. Pri jej tlmočení z angličtiny ma napadla úsmevná glosa, ako som prechádzal šmakujúc ich pochúťky od stola k stolu. „Európa prišla do Babína a tým pádom nemusíme tento rok ísť na dovolenku my, veď nohami sme boli v Babíne ale chuťové poháriky jazyka prešli celú Európu.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?